CERTYFIKATY: ÖKOTEX, GOTS & GRS

Certyfikaty

ÖKOTEX, GOTS & GRS

Oferta naszych tkanin bawełnianych z certyfikatem Ökotex, z których szyjemy nasze produkty bawełniane, poszerzyła się tkaniny bawełniane organiczne z certyfikatem GOTS o gramaturze 150, 220 oraz 310 g/m2 oraz o tkaninę 150 g/m2 pozyskaną z recyklingu, 100% bawełnianą z certyfikatem Global Recycled Standard (GRS).

Poniżej znajduje się krótka charakterystyka wszystkich certyfikatów jakie posiadają nasze tkaniny.

Certyfikaty, które posiadają nasze tkaniny:

Oeko-Tex Standard 100 to certyfikat świadczący o jakości produktów tekstylnych i włókienniczych, które mają bezpośrednią styczność ze skórą człowieka. Organizacja Oeko-Tex przydziela certyfikat produktom, na których zostały przeprowadzane badania mające na celu zweryfikować obecność 100 najbardziej niebezpiecznych substancji zagrażających konsumentom.
Dzięki badaniom przeprowadzonych w laboratoriach na całym świecie certyfikowane produkty są wolne od środków wpływających niekorzystnie na zdrowie ludzi (m.in. formaldehydów, pestycydów czy substancji, które mogą być przyczyną wywoływania alergii).
GOTS, czyli Global Organic Textile Standard to wiodący na świecie standard certyfikujący wyroby tekstylne. Certyfikat GOTS obejmuje wszystkie etapy produkcji wyrobów z tkanin naturalnych (od surowca, aż po gotowy produkt). Uwzględnia przy tym również kwestie społeczne i środowiskowe.
Certyfikat GOTS świadczy o tym, że tkanina jest organiczna. Włókna, które zostały użyte do wyprodukowania naszych tkanin wg. standardu GOTS są naturalne, a uprawy są prowadzone metodami ekologicznymi, w oparciu o odpowiednie międzynarodowe wytyczne.
Dodatkowo – produkty nie powinny zawierać żadnych materiałów wytworzonych przy użyciu GMO (Genetically Modified Organisms).
Warto wiedzieć, że w standardzie GOTS – ważną rolę odgrywa odpowiednia gospodarka wodna. Producenci zobowiązani są do stosowania oczyszczalni i zamkniętego obiegu wody. Jest to szczególnie istotne w przypadku tkanin, takich jak bawełna, która to przędzona jest na mokro.
Global Recycled Standard (GRS) to międzynarodowy, dobrowolny standard, który określa wymagania dotyczące certyfikacji włókien pochodzących z recyklingu. Celem programu GRS jest zwiększenie wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu przy jednoczesnej dbałości o środowisko, warunki socjalne, czy też kontrolę użytych środków chemicznych bezpiecznych dla człowieka i środowiska
Certyfikacja GRS przeznaczona jest dla produktów, które zawierają co najmniej 20% materiału pochodzącego z recyklingu (do oznaczenia logo, wymagane jest 50%).